Blog

ZIVANA MAKİNASI NEDİR?

Zıvana Makinesi

Ahşap bir işleme aleti olan zıvana makinesi kare ya da dikdörtgen şeklinde olan ahşap oyukların tahta için kesilmesi üzerine kullanılan bir materyaldir. Elektrikle çalışan bu alet kesim için kullanılan mekanizmasını matkap ucuna benzer, bir yüzeye sabitlenmiş şekilde bulunan bir parçaya indirgenerek çalıştırılır. Zıvana makinesinin, matkap ucuna benzer bir uçla çalışmasına rağmen matkaptan ayrılan önemli bir özelliği vardır. Zıvana makinesi ile kesilen delikler yuvarlak değil kare şeklinde olur. Kare kenarlı bir delik açılmak istendiğinde kullanılır. Çok keskin olan uçların bir araya gelmesiyle yapılan bu makineler karakteristik özellik göstermektedir. Operasyonu gerçekleştiren kişi, keski aletini işin uygulanacağı parçaya indirdiğinde matkap ucu iş parçasına girer ve stok ’un çok az miktarı kaldırılır. İş bittiğinde az bir miktar keski ile birlikte kalkmış olur. Zıvana makinesi uygulanan yüzeydeki talaşın kaçmasını engellemek için keski içerisinde yeterli bir boşluk bırakarak çalıştırılır.

Zıvana makinelerinin yatay formu da bulunmaktadır. Yatay formdaki makineler, daha büyük iş parçaları için kullanılmaktadır. Kullanım açısından tek farkı, yüzeye yatay bir şekilde hizalanmasıdır. Bunun dışında kullanım özellikleri aynılık göstermektedir. Zincirli zıvana genel olarak ahşap parçalarda kullanılır. Ahşap çerçeve yapımında veya büyük bir parçayı daha küçük parçalara ayırmak için kesme işleminde zincirli zıvana makineleri kullanılmaktadır.

Zıvana Makinesi Çeşitleri

Ahşap doğrama ve mobilya endüstrisinin vazgeçilmez araçlarından biri olan zıvana makinesi, birçok parçanın bir araya getirilmesiyle oluşturulmuştur. Bir marangozluk atölyesinde, el sanatları atölyesinde ve ahşap doğrama tesislerinde kolaylıkla çalıştırılacaktır. Tek taraflı, çift taraflı, zarf şeklinde birkaç türü bulunmakta olan makineler kullanıldıkları alanda büyük avantaj ve kolaylıklar sağlamaktadır. Tek taraflı ve çift taraflı zıvana makinelerinin çalışma şekilleri birbirlerine benzemektedir. Tek taraflı zıvana makinesi malzemenin tek tarafında işlem görür . Çift taraflı zıvana makinesinin kullanım şekli tek taraflı makineye benzer ancak ondan farklı olarak malzemenin iki tarafına da işlem yapmaktadır. Bu işlem, malzemenin tüm uzunluğu boyunca uygulanır. Freze makinesinde iki çalışma ünitesi bir yatağa monte edilir. Aks sayısını kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda belirlemek gerekmektedir. Farklı kullanım alanları, farklı aks sayıları talep edebilmektedir. Bu makineler üretimi kolaylaştırmaktadır. Çünkü aynı anda materyalin iki tarafını da işliyor olması zamandan tasarruf edilmesini sağlayıp, işleri kolaylaştıracaktır.

 Zarf zıvana makinesi ise biraz daha farklıdır. Soketin şeklinde dikkatle geçirilmiş bir tıkaç ile çalışmaktadır. Zarf makinesinin dönen parçaları, işlem yapılan materyalin etrafında daha önceden belirlenmiş bir yol güzergahı boyunca hareket eder. Bu sayede istenilen bir desen ya da şekil elde edilerek bu doğrultuda bir tasarım gerçekleştirilebilir. Eski zıvana makinelerinde zıvanalar, şablonun şekline göre hareket etmekteyken modern çözümlerle bilgisayar programları bu kontrolleri eline almıştır. Zarf makinelerinin metal kullanım alanlarında dişlileri üretmek için kullanılmaktadır. Makine tasarımı, ayarlanabilir uçlar ve motor gücü zıvana makinesi alımı yapar iken dikkat edilmesi gereken bazı noktalardır.

Zıvana Makinesi Kullanım Alanları ve Avantajları

Zıvana makineleri, ahşap ve tahta benzeri materyallerin işlenmesi için tasarlanmış bir alettir. Frizler, kalıplar ve çıtaların uçlarında tapa, çatal ve diğer şekillere erişebilmek için bu makinelerin kullanımına ihtiyaç duyulmaktadır. Zıvana makinelerinin en büyük avantajlarından birisi ise bazı zıvana makinesi modellerinde doksan derecelik bir dönme açısına sahip olmasıdır. Bu dönme uygulama yapan personele büyük kolaylık sağlamakla beraber aynı zamanda işlerin daha temiz ve kusursuz olmasına da kapı açmaktadır. Zıvana makineleri kendi endüstrilerinde geniş bir kullanım alanına sahiptir. Ahşap atölyelerinde, el işleri ve sanat atölyelerinde personeller ve ustalar tarafından rahatlıkla kullanılabilir.

Zıvana makinelerinin uçları standart matkap uçlarının aksine, kare şeklinde delikler açmakta olan bu makine bazı modelleriyle de çift taraflı kesim sağlayabilmektedir. Bunun yanında, piyasada yer alan bazı ürünlerin toz emme gücü de bulunmaktadır. Zıvana kanalları açmak için kullanılan bazı makineler kullanıcılara aynı anda birden fazla ürünü işleyebilme imkânı da sağlamaktadır. Bu sayede aynı anda farklı işlemler yapılıp daha hızlı ürün çıktıları elde edilebilmektedir. Elektrikle çalışan zıvana makineleri, birden fazla modele sahiptir. Kullanıcı ihtiyaçları doğrultusunda model analizi yapılarak kullanılacak alana en uygun zıvana makinesi alışverişi yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir