Blog

CNC Ahşap Torna Makinesi Kullanım Alanları Nelerdir?

cnc ahsa torna makinesi kullanimi

CNC ahşap torna kullanım alanları farklılık göstermektedir. Teknolojik gelişmeler ile birlikte günümüzde imalat ve makine sektörü için CNC ahşap torna makineleri çok önemli bir yere gelmiştir. Bu sayede hem hız kazanmak hem de iş gücünden tasarruf etmek için geniş alanlarda kullanıma uygundurlar. Özellikle yapılan işlemlerin çok kısa sürelerde tamamlanmasını sağlayarak CNC ahşap torna tezgahları tercih edilmektedir.

CNC Nedir?

CNC ahşap torna makinelerinin tam olarak anlaşılması ve kullanım alanlarının öğrenilmesi için CNC nedir sorusunun yanıtının verilmesi gerekmektedir. Computer Numerical Control kelimelerinin kısaltması olan CNC bu kapsamda birtakım tezgahların harf, sayı ve benzeri semboller ile algoritmalara dayanarak çalışmasını ifade etmesini sağlayan sistemdir. Parça programı sayesinde istenilen özellikte kesimlerin yapılmasına olanak tanımaktadır. CNC sistemi sayesinde kontrol ünitesinde bilgisayar destekli bir çalışma mümkün hale gelmektedir ve bu sayede yapılacak işler önemli ölçüde hız kazanmaktadır. Aynı zamanda ince işçilik gerektiren işlemlerin de yapılması çok kolay bir hale gelmektedir.

CNC Makineleri Nelerdir?

cnc makineleri nelerdir

CNC temel bir sistem olduğu için farklı makinelerde kullanılabilmektedir. Ahşap, freze, matkap, delik büyütme ve taşlama tezgahı olarak kullanılan CNC makineleri bu bakımdan farklı alanlarda kullanımlar için uygundur ve farklı ihtiyaçları karşılamaktadırlar. Kendilerine özgü çalışma koşulları ve özellikleri bulunmaktadır. Bu bakımdan işin amacına uygun olarak doğru makinenin seçilmesi de önem taşımaktadır. CNC ahşap torna makineleri ahşap torna işlemlerinin yapıldığı makinelerdir.

Geleneksel kullanılan NC makinelerinde işlemler sırasıyla yapıldığı için bu durum zaman kaybına neden olabilmektedir. CNC sistemine sahip olan makineler daha pratik, hızlı ve ekonomik üretimin yapılmasını olanaklı hale getirirler. Bu sayede yapılacak işlemlerin hacmi artarken, işlem süreleri de kısalmış olur.

CNC Ahşap Torna Makinesi Nerede Kullanılır?

CNC ahşap torna makinesi kullanım alanları oldukça farklılık gösterebilmektedir. Öncelikle CNC ahşap torna makineleri için en önemli özellik parça programların tezgaha yüklenerek hafızaya alınmasıdır. Bu sayede yerinden çağrılma ile birlikte sistemdeki işleme yöntemleri defalarca kullanılabilir. Ayrıca kontrol ünitelerini besleyen ayrı bir güç de olduğu için tezgahın enerjisinin kesilmesi durumunda zarar görmedikleri için atölye, imalathane, hobihane gibi alanlarda kullanım için çok uygundurlar. Bakımlarının kolay olması sayesinde küçük ve büyük işletmelerde rahatlıkla kullanım olanağına sahiptirler. Aynı zamanda iş gücü de gerektirmedikleri için bir kişi tarafından rahatlıkla kontrol edilebilirler.

CNC Ahşap Torna Makinesi Kullanma Avantajları Neler?

cnc torna makinesi kullanma avantajlari

CNC ahşap torna makinesi kullanma avantajları iş yükünün azalması ve üretimin daha yükselmesi olarak öne çıkıyor. Bu makineleri kullanmanın pek çok avantajı bulunmaktadır;

  • Kontrol, ayarlama, ölçü gibi etmenlere bağlı olarak meydana gelen zaman kayıplarının giderilmesini sağlar.
  • Kalifiye iş gücünün azalmasına ve işletmenin daha fazla kâr yapmasına olanak tanır.
  • Çok yüksek hassasiyete sahip olduğu için tam olarak istenen yapıdaki ürünlerin ortaya çıkmasını sağlar.
  • Çalışma şekli stabil olduğundan hiçbir zaman performans kaybı yaşatmaz.
  • Depolama için az yere ihtiyaç duyar.
  • Kalıp ya da şablon gibi araçlara ihtiyaç duymadığı için üretim masrafının daha da düşmesini sağlar.
  • Parça üzerinde değişiklik yapılmak istendiğinde sadece program üzerinden ayarlama yapmak yeterli olacaktır.
  • İmalat sürecinde büyük esneklik sunarak parçaların farklı şekilde tasarlanmasına olanak tanır.

Tüm bu özellikleri ile birlikte CNC ahşap torna makineleri kullanmak özellikle ahşap alanında üretim yapan mobilya üreticileri başta olmak üzere ahşabı şekillendirmek ve hızlı bir şekilde kullanılır hale getirmek isteyen yerler için önemli avantajlar sunarak işlerin daha yüksek verimlilik ile sonuçlanmasına yardımcı oluyor.

CNC ahşap torna makinesi seçeneklerine bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir