Blog

Ahşap Torna Makineleri Nasıl Kullanılır?

ahsap torna makineleri ozellikleri

Ahşap torna makinesinin kullanımı CNC sistemine dayandığı için oldukça kolay özellikler göstermektedir. Ahşabın işlenmesi ve kolayca şekil verilmesi için sınai ve hobi amaçlı olarak kullanılan ahşap torna makinelerinin kullanımları için çalışma prensibinin ise yakından tanınması gerekiyor.

Ahşap Torna Makinesi Çalışma Prensibi Nedir?

ahsap torna makinesi calisma prensibi

Ahşap torna makinesinin çalışması verimli ve güvenli sisteme dayanmaktadır. Bu makineler CNC denilen programlama ile çalışırlar ve CNC komutları üzerinden ahşap yüzey üzerinde istenen kesim ya da şekillendirme işlemlerini yaparlar. Ahşap parçasının hızlı şekilde dönmesi ve kesici ile kesilmesi işlemine dayanmaktadır. Kesilen ahşap parçasından ahşabı eşit şekilde çıkarmayı sağlamaktadır. Hızlı dönüş ve kesmeler yaparak bu işlemleri gerçekleştirebilir ve tek seferde önemli miktarlarda olacak ahşabın işlenmesini sağlar.

Özellikle sınai alanlar için hem yüksek verim hem de kısa sürelerde işlemlerin yapılmasını sağladığı için torna makinelerinin tercih edilmesi büyük yararlar sağlar. İstenen ahşap şekil ve kesme işlemleri farklı türde olabilecekleri için kullanılacak alet sayısı da farklılık göstermektedir.

Temel olarak makinenin çalışması panel kısmına ahşap parçanın yerleştirilmesine dayanmaktadır. Parçayı tutan kısmın ucuna da istenen işlemi yapmayı sağlayacak kesicinin takılması gerekmektedir. Parça CNC üzerinden ayarlanan hız kapsamında dönmeye başlar ve takım tutucu da harekete geçerek dönmekte olan nesnenin altına yerleşir. Bu esnada harekete bağlı olarak kesme işlemi sağlanır. Özel ve ince detaylara sahip parçaların elde edilmesi için takım tutucularında bulunan farklı aletler ile kullanılabilmektedirler. Bu çalışma anlayışı sona erdiğinde ahşapta tam olarak CNC sistemine yapılan kodlama sonucunda istenen parça elde edilmiş olacaktır. Yüzeyde pürüzsüz ve düz bir yüzey de oluşacaktır.

Ahşap Torna Makinesinin Kullanımı

Ahşap torna makinesi kullanımı için CNC ismi verilen bilgisayar üzerinden kontrollerinin yapıldığı modeller kullanılır. CNC sistemine belirli kesim projesi ve kullanıma yönelik kodlar girildikten sonra makine bu işlemi yerine getirmek için çalışır. CNC sistemine girilmiş olan proje ve kodlar da bu sayede doğrudan ahşap yüzey üzerine yansıyacaktır. Bu sayede masa ve sehpa gibi çok fazla detay isteyen parçaların da işlenmesi en iyi şekilde yapılır. Ahşap torna makinelerini tek kişi kullanabilir ve kullanım sırasında herhangi bir zorluk yaratmamaktadırlar. Aynı zamanda güvenli bir şekilde çalışma sistemine de sahip olduklarından kullanım esnasında herhangi bir güvenlik sorunu da çıkarmazlar. Sistemin çalışması esnasında yapılan işlemde değişiklik gerekiyorsa, bu durumda da sistem bekleme komutu ile bekleme moduna geçirilir ve CNC üzerinden gerekli olan şekillendirme ayarları da çok kolay bir şekilde yapılabilir.

Ahşap Torna Makineleri Neden Kullanılır?

ahsap torna makineleri neden kullanilir

Ahşap torna makinelerinin kullanımı sınai ve hobi amaçlı ahşap işleme yapanlar için büyük yararlar sağlarlar. Ahşabın istenen şekilde, incelikli ve hızlı bir şekilde işlenmesi için sağlanan hizmet zamandan önemli ölçülerde tasarruf etmeyi sağlamaktadır. Bunun yanında mobilya üretimi için istikrarlı çalışma sistemleri ile ahşap torna makineleri, farklı şekillerin sağlanması için gerekli olan çalışmayı da gösterirler. Özellikle başlık sayısının da arttırılabilir oluşu bu makinelere tek seferde daha büyük ahşap yüzeylerin işlenmesi olanağı da sunmaktadır. Bu sayede de yapılması gereken işlemler pratik ve hızlı şekilde tamamlanır.

Ahşap torna makineleri çeşitlerini inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir