Blog

2 Eksen CNC Makinesi İle Mobilyacılıkta Hangi İşlemler Yapılabilir?

2 eksen CNC makinesi

Teknolojik gelişmelerle birlikte, ahşap torna makineleri de değişime uğramıştır. Özellikle 2 eksen CNC makinesi modelleri, yaygın olarak kullanılır. CNC makine modelleri, ahşap modelleme işleminin daha kısa sürede yapılmasını sağlar. Aynı zamanda bu işlemde yaşanabilecek hataları en aza indirir.

Bilgisayar destekli olan bu makineler, şekillendirme işleminde özgürlük sağlar. Günümüzde mobilya sektörü başta olmak üzere, ahşap kullanılan her alanda bu makinelerden faydalanılır. Bilgisayar desteği ile daha orantılı parçaların üretilmesi de hız kazanır.

İş gücünü en aza indiren CNC makineleri, kısa sürede fabrikasyon temelli üretim yapar.

2 eksen CNC makinesi

2 Eksen CNC Makinesi Nedir?

Fabrikasyon tarzı üretim yapanlar için CNC makineleri önemlidir. Üretimlerin daha pratik ve hızlı şekilde yapılması, bu makineler sayesinde mümkün olur. Kodlanmış komutlar ile çalışan CNC makineleri, ahşap yüzeyler üzerinde modellemeler yapar.

Tezgah kontrol ünitelerini de programlayan bu makineler, parça programlar elde etmeye yarar. Sektörde en fazla kullanılan makine türü 2 eksen CNC makinesi olarak öne çıkar. Eksen uzunluğunun istenilen düzeyde olduğu bu modeller, fabrikalar tarafından sıklıkla tercih edilir.

Bilgisayar destekli çalışan bu modeller, istenilen her an durdurulabilir. Üstelik bu aşamada herhangi bir bozulma yaşanmaz. Modelleme işlemine kaldığı yerden devam edilebilir. Yeniden programlama yapan bu makineler, gerekli olan tüm değişiklikleri yapma imkanı sunar.

CNC Takım Tezgahı Kullanımı

Farklı alanlarda, değişik takım tezgahları kullanılır. 2 eksen CNC makinesi modellerinde genellikle torna tezgahı kullanılmaktadır. Bu modele ek olarak, yaygın kullanıma sahip takım tezgahları şunlardır:

 • Torna Tezgahı
 • Freze Tezgahı
 • Matkap Tezgahı
 • Delik Büyütme Tezgahı
 • Taşlama Tezgahı

Tezgahların tümü, farklı çalışma kapasitelerine sahiptir. Ayrıca kendilerine özgü farklı karakteristik özelliklere sahiptirler. Yapılacak işlemlere uygun olarak farklı tezgah seçimi yapılmalıdır.

Daha pratik kullanım sağlayan takım tezgahları, ahşap işlemelerini daha kolay hale getirir. Ekonomik yönlendirme sağlamak için de sıklıkla, takım tezgahlarından faydalanılır. Pek çok özelliğe sahip olan bu ürünler, ahşap modelleme işlemlerinde, kullanıcılara farklı kolaylıklar sağlar.

2 Eksen CNC Takım Tezgahı Özellikleri

Ahşap modelleme işlemlerinde sıklıkla takım tezgahlarından faydalanılır. Üretimde sağladığı kolaylıklar ve ekonomik olması takım tezgahlarının kullanımını yaygın hale getirir. 2 eksen CNC makinesi tezgah özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Parça programlar daha kolay bir şekilde tezgaha yüklenebilir.
 • Hafıza olarak daha geniş bir alan sunar.
 • Defalarca kullanıma imkan vererek, kullanımı daha işlevsel hale getirir.
 • Kontrol ünitesini besleyen özel bir güç kaynağına sahiptir.
 • Sahip olduğu özel güç kaynağı, verilerin kaybolmasını engeller.
 • Değişiklikler daha hızlı ve pratik bir şekilde gerçekleştirilir.
 • Değiştirilen programlar, en son haliyle hafızada yer edinir.

Rutin olan işlemler, CNC takım tezgahlarında daha kolay şekilde halledilir. Bu işlemler döngüsel olarak, pratik şekilde kullanılır.

CNC Kullanımının Avantajları

2 eksen CNC makinesi modellerinde torna tezgahı kullanılır. Torna tezgahları başta olmak üzere, CNC kullanımının birçok farklı avantajı bulunur. Ayarlama ve kontrol mekanizmalarında sağlanan kolaylıklar bu avantajların başında yer alır.

Zaman kaybını en aza indiren tezgah modelleri, kullanımda pratiklik sağlar. İş gücünü en aza indirir ve işletmelerin yüksek karlar elde etmesini sağlar. Yüksek hassasiyete sahip olmasıyla ürünlerin istenilen niteliklere sahip olmasını sağlar.

Çalışma şekilleri her zaman aynı olduğundan, performans düşüşleri yaşanmaz. Kişisel hatalardan kaynaklı olan imalat hatalarını en aza indirir. Depolama ihtiyacı için gerekli olan alanı en aza indirir. Buna bağlı olarak üretim masrafları da en düşük düzeye indirilmiş olur.

Dolayısıyla tüm bu faktörler göz önüne alındığında CNC makinelerinin üretim sürecine katkısı görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir