Blog

Kusursuz Mobilya Üretimi İçin Son Teknoloji CNC Ahşap Torna Makinaları

CNC ahşap torna makinaları

CNC ahşap torna makinaları mobilyacılık sektöründe yeni bir sayfanın açılmasını sağlamıştır. Bu teknolojik torna tezgâhları sayesinde şirketler işlerini büyütebilir. Üretiminde standart bir kaliteyi müşterilerine sunabilir. Daha kısa bir süre içerisinde daha fazla projeyi istenen şekilde noktalayabilir. Daha güzel ve çağdaş tasarımları üreterek müşteri kitlesini geliştirebilir. Tüm bu imkânları sunan CNC ahşap torna makinaları ile ilgili bilmeniz gerekenleri sizler için hazırladık.

CNC Nedir, CNC Açılımı Nedir?

CNC torna makinaları ile ilgili detaylara yer vermeden önce CNC kısaltmasının açılımını yapmakta yarar var. İngilizce bir kelime grubu olan Computer Numerical Control sektörde küresel çapta kullanımda olan CNC ifadesinin açılımıdır. CNC ifadesinin dilimize nasıl çevrildiği de merak ediliyor. “CNC” dilimize “Bilgisayar Destekli Numerik Kontrol” olarak çevrilir. Ancak Türkiye’de de dünyanın çoğu yerinde kullanıldığı gibi CNC kısaltması daha yaygındır. Bu ifade eskiden NC olarak kullanılıyordu. Numerik Kontrol olarak ifade edebileceğimiz bu kısaltma bilgisayarların üretim teknolojisine sağladığı katkılar ile önüne “C” yani ”Computer” ekini aldı.

CNC Ahşap Torna Makinaları Ne İşe Yarar?

CNC ahşap torna makinaları pek çok işlemden geçerek mobilyalara dönüşen ahşabın işlenmesini kat kat kolaylaştıran bir olanak sunar. Ahşabın normal şartlarda el ile işlenmesi oldukça zordur. Eski dönemlerde bu tip makinalar yokken elbette ki el işçiliği ile mobilyalar üretiliyordu. Ancak çağımızda makine mühendisliğindeki gelişmeler ve bilgisayardan kontrol edilen üretim tezgâhları var. Bu tezgâhlar sayesinde artık üretim daha hızlı ve hatasız şekilde devam edebiliyor. Çağımızda işçi gücünün yerini makinalara bıraktığı düşünülürse bu makinalar olmadan üretim yapmak hem zordur hem de büyük zaman kaybı yaşatır. Kusursuz, hızlı ve güvenilir mobilya üretimi isteyen firmaların tercihi CNC torna makinaları olmalıdır.

CNC Ahşap Torna Makinaları Nasıl Kullanılır?

Ahşap torna makinalarının çağımızda yaygın olan türü CNC’li modellerdir. Bilgisayar ile kontrol olanağı sunan CNC torna makinaları ahşabı istenen şekilde işlemlerden geçirir. Bilgisayardan yapılan modellemeyi hızlı ve güvenilir şekilde ahşaba uygular. Ancak bu makinaların doğru kullanımı da çok önemlidir. Bu yüzden makinanın bilgisayardan doğru yönlendirme almasına dikkat edilmelidir. CNC ahşap torna makinaları özellikle masa ayağı, sehpa ayağı gibi detay isteyen kısımlarda çok iyi performans sergilerler. Kısa süre içerisinde çok miktarda üretim yapma olanağı sağlarlar. Normal şartlarda birden fazla işçinin yapacağı işi tek başlarına yaparlar. Düzenli şekilde bakımlarının yapılması halinde oldukça uzun ömürlü makinalardır. Kolay temizlenen bu makinaların kullanımı için gerekenler de oldukça azdır. CNC sistemine hâkim olan bir elemanın bilgisayardan gerekli kodları girmesi ve ahşabı tezgâha doğru şekilde yerleştirmesi yeterlidir.

CNC Ahşap Torna Makinaları Kullanmanın Sağladığı Faydalar
  • Estetik ve kusursuz mobilyalar üretilmesini sağlayarak göze hitap eden sonuçları ortaya çıkarır.
  • CNC torna makinaları üretim hızını kat be kat artırarak üretim kapasitesini artırır.
  • Bilgisayar kontrollü torna tezgâhlarının kullanımı iş kazası riskini azaltarak iş güvenliğine katkı sağlar.
  • CNC torna makinaları insan gücü gerekliliğini azaltır. Daha az personelle daha fazla işin üstesinden gelmenizi sağlar.
  • El işçiliğinde oluşabilecek hatalar bilgisayardan kod girme yöntemiyle çalışan bu makinalarda oluşmaz.
  • İstenen ve beklenen iş ile ortaya çıkan mobilya arasındaki farkı en aza indirger.
  • Endüstriyel üretim yapıp işini büyütmek isteyen işletmelere katkı sağlar.
  • Hem işçi gücüne gereksinimi azaltması hem de kısa zamanda daha çok üretim yapılabilmesinden dolayı firmanın kar sağlar.

Tüm bu özellikleri ile CNC ahşap makineleri, kaliteli ve verimli üretimin kilit noktasıdır. Özellikle ahşap mobilya sektörünün hızlı bir yükselişe geçmesine olanak sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir