Blog

5 Eksen CNC Ahşap Torna Makinesi Hangi Amaçla Kullanılır?

5 eksen CNC ahşap torna

5 eksen CNC ahşap torna makinesi sınıfının en iyi ve etkili makinelerinden birisidir. CNC makinelerinin açılımı ise “Computer Numerical Control’’ yani Türkçesi ile “Bilgisayar Sayılımlı Yönetim”dir.

Birçok farklı modelde üretilen CNC makinelerinin ahşap torna için kullanılan modelleri de bulunmakta ve tercih edilmektedir. Bu makinelerin özellikleri neler, hangi amaçla kullanılır sizler için araştırdık. Yazımıza göz atarak ihtiyacınıza en uygun seçimi yapabilirsiniz.

5 eksen CNC ahşap torna

CNC Nedir?

CNC, her türlü fabrikanın en önemli üretim araçlarından birisidir. Türkçe anlamı “Bilgisayar Sayılımlı Yönetim” olan makineler seri üretimde kullanılan tezgah türlerinden birisidir.

Bu makineler, kendi bilgisayarları ile dijital ortamda hazırlanmış parçalar üretilir. CNC makineleri otomatik olarak çalıştığı için insan gücüne çok ihtiyaç duymaz. Manuel tezgahlara göre çok daha hızlıdır ve birçok parçayı aynı anda üretebilir.

5 Eksen CNC Ahşap Torna Makinesinin Özellikleri

CNC ahşap torna makinesi farklı eksenlerde türlere sahip makinelerdir. Her bir eksenin farklı özellik ve fonksiyonu bulunmaktadır.

5 eksen ahşap torna makinesi en üst modellerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüm torna işlemlerini rahatlıkla yapabilen makinenin öne çıkan diğer özelliklerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Eğilimli yüzeylere işlem yapabilme,
 • ekseni sayesinde çapraz delik delme,
 • Fitil, burgu, desen, markalama, iç boşaltma ve montaj deliği işlemlerini gerçekleştirebilme,
 • 4000 kg ağırlığı ile el işçiliği ile yapılması mümkün olmayan işleri hızlıca yapabilme şeklindedir.

CNC Ahşap Torna Makinesi Modelleri

CNC markasına ait birçok farklı makine türü piyasada yer almakta ve satışa sunulmaktadır. Sık tercih edilen türlerden birisi de CNC ahşap torna makinesi modelidir.

CNC ahşap torna makineleri güç ve kullanım alanına göre 5 farklı eksene sahiptir. 2 ile 5 seçenekleri arasında değişen bu makinelerin her birinin kullanım alanı ve teknik yapıları farklıdır. Her tezgahın kullanım amacı diğerinden farklı olduğu için özellikleri de değişebilmektedir. İhtiyacınız olan ürünü doğru seçebilmek için özelliklerini inceleyebilir, ona göre seçim yapabilirsiniz.

5 Eksen CNC Ahşap Torna Makineleri Ne İşe Yarar?

5 eksen CNC ahşap torna makinelerini her alanda rahatlıkla kullanabilirsiniz. CNC markasının bir ürünü olarak farkını ve kalitesini ortaya koyan bu makineler oldukça güçlü yapıya sahiptir.

5 eksen ahşap torna makinelerinin kullanım amacı oldukça fazladır. Diğer eksen modellerine göre eğimli yüzeylerde de rahatlıkla çalışabilen, işlevsel bir modeldir. Bu sayede tüm tornalama işlemlerini hızlı bir biçimde yerine getirir.

Makine önceden programlanma özelliği sayesinde mesai saatleri dışında da çalışabilir. İnsan gücüne ihtiyaç duymaz ve manuel makinelere göre daha hızlı üretim yapar. El işçiliği ile yapmanın mümkün olmadığı ürünleri kısa sürede ortaya çıkarır.

5 Eksen CNC ahşap torna makinesi ile burgu, fitil, delik açma vb. işlemleri hızlıca yapabilirsiniz. Kesici ucu olan ürünün ucunu sık sık değiştirmeye de gerek yoktur.

5 Eksen CNC Ahşap Torna Makinesinin Avantajları Nelerdir?

Özellik ve kullanım amaçlarından bahsettiğimiz CNC ahşap torna makinelerinin birçok avantajı vardır. Bu avantajlar şöyledir:

 • CNC ahşap torna makinesinin en önemli özelliği hızlı üretim yapmasıdır.
 • Manuel makinelerde üretilen ürünlerin 10 katı fazla üretim yapar.
 • Eğilimli yüzeylerde iyi iş çıkarır.
 • Düz zemin kullanımlarında tek tip ve kaliteli bir yüzey sunar.
 • Birçok farklı çalışma alanı vardır ve çok yönlüdür.
 • Diğer modellerin aksine 5 eksen ahşap torna makinesi ile çapraz delik delme özelliği vardır.
 • Her bütçeye uygundur. Bütçenize en uygun makine modelini seçerek, kullanım yapabilirsiniz.

CNC ahşap makineleri, özellikle seri üretim sırasında üreticiler için oldukça avantajlıdır. Kusursuza yakın ve sorunsuz üretim için ilk tercih edilmesi gereken makinelerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir