Blog

Bilgisayar Destekli Teknoloji; CNC Ahşap Torna ile Kaliteli Üretim

CNC ahşap torna makineleri bilgisayar destekli teknolojiler vasıtasıyla kaliteli üretim yapılmasına imkân sağlıyor. İnsana bağlı hatayı en aza indiriyor. Kayıpları azaltıyor. Zamandan ciddi bir tasarruf sağlıyor.

CNC ahşap torna makineleri ile daha az enerji harcanarak daha çok ürün imal edebilirsiniz. Üretim giderleri azaltılırken ürün gamı genişliyor. Ancak en önemlisi el işçiliğine nazaran daha detaylı ve istenilen her formda parça üretimi yapabilirsiniz.

Öncelikle işleri bu kadar kolaylaştıran teknolojik sistemleri tanıyalım.

CNC Teknolojisi

CNC teknolojisi en genel tabirle insan gücünü en aza indirerek seri üretim yapmanın yoludur. Fabrikaların en önemli makineleri arasındadır. Operatörler kendilerini bu alanda geliştirerek CNC teknolojilerini kullanır. Elle üretim yerini programlamaya bırakır. İstenen zamanda istenen işlemin yapılmasını bu programlama sağlar. Operatörlerin yapması gereken şey komutları vermektir. Bilgisayarlı bu sistem sırası geldiğinde her komutu uygular. CNC teknolojiler sayesinde üretim hızlı bir biçimde gerçekleşir.

cnc ahşap torna

CNC ‘nin açılımı Computer Numerical Control’ dur. Bilgisayarlar tezgâh üzerine monte edilmiş vaziyettedir. USB vasıtasıyla yapılan tasarımlar bilgisayara aktarılır. Çeşitli komutlar verilerek işlem başlatılır. Manuel tezgahlarda 1 saatte imal edilen ürün dakikalar içerisinde imal edilir. Bu sistemlerin CNC freze, CNC torna, CNC işlem merkezleri gibi birçok örneğini görmek mümkündür. CNC ahşap torna da bunlardan biridir.

CNC ahşap torna nedir konuşmadan önce manuel tezgahlarda da yapılabilen işlemlere göz atalım.

Tornalama İşlemleri

Torna tezgahında alın tornalama, dış çap tornalama işlemleri yapılır. Kenarlar için pah kırma işlemi yapılır. Konik tornalama, profil tornalama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Asıl amaç ham haldeki malzemeyi istenen form ve ölçülere getirmektir. Yüzey pürüzlülüğünü gidermek de önemli amaçlardan biridir.

Manuel torna tezgahlarında yapılabilir. Ancak çok uzun saatlerinizi alır. Operatörün çalışma süresi de bu saatleri uzatabilir. Aynı parça birçok işlemi gerektirebilir. Her süreç için kesici ucu değiştirme gerekebilir. Uç değiştirilip yeni bir işlem başladığında uygun noktaya getirme zorunluluğu bulunur. Operatörün hatasına bağlı fireler verilebilir. Kesici ucun yanlış seçilmesi form bozukluklarına sebep olabilir. Kullanılamayacak durumda olması parçaya yanlış ölçüler verir. Gerekenden fazla işlem yapılması geri dönülemez bir duruma sebebiyet verebilir.

ahsap torna makineleri ozellikleri

ahsap torna makineleri nasil kullanilir

CNC kontrollü tezgahlarda bu işlemleri kısa sürede halledebilirsiniz. İnsan hatasına bağlı bir durum yaşanma olasılığı düşüktür. Komutlar önceden belirlendiğinden istenen ölçüleri yakalarsınız. Bütün işlemler bilgisayar kontrollü ilerler. Hata payı düşüktür. Manuel tezgâhta yapılması zor ya da imkânsız formlar CNC tezgahlarda kolayca verilir.

CNC ahşap torna makineleri hammaddesi ahşap olan işletmelerde sıklıkla kullanılır. Dilerseniz bu durumun sebepleri ve avantajlarına bakalım.

CNC Ahşap Torna Makineleri

Ahşap faaliyetlerinde CNC ahşap torna makineleri sıklıkla kullanılır.

  • Ahşaba istenen formun verilmesini kolaylaştırır.
  • Tek seferde birçok işlemin aynı anda yapılmasını sağlar.
  • El işçiliği ile karşılaştırıldığında oldukça hızlıdır.
  • Her yüzeyde çalışabilir.
  • Ortaya sağlam ve kaliteli sonuçlar çıkarır.
  • Hayal edilen her türlü tasarımı somutlaştırır.
  • İstenen fonksiyonlar göz önüne alınarak farklı işlemler yapabilen makineler seçilir.

İhtiyaca bağlı olarak eksen sayılarında seçim yapılabilir.

cnc ahsa torna makinesi kullanimi

cnc ahsap torna makinesi ozellikleri

  • 2 eksenli makineler tornalama işlemlerini hızlı gerçekleştirmek için kullanılabilir.
  • 3-4 eksenli makineler çok daha hızlıdır. Aynı anda birçok işi yapma kapasiteleri vardır.
  • 5 eksenli CNC ahşap torna makineleri detay çalışmalarında tercih edilir.

Her işlem için takım değiştirmeyi gerektirmez. Verilen komutlara göre kendi kendine uç seçimi yapar. Eksen sayısının artması aynı anda birçok işin yapılabilmesi demektir. Fonksiyonu arttırır. Aynı zamanda kesici uçların hazır olması zaman tasarrufu sağlar. Bu daha az iş gücü ve enerji harcanması demektir. Maliyetleri düşürmesi de büyük bir avantajdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir